Na brehoch Ochridského jazera

Autor: Renáta Kuljovská | 18.11.2014 o 12:11 | Karma článku: 5,93 | Prečítané:  794x

Macedónska časť Ochridského jazera, konkrétne mesto Ochrid a jeho okolie sú známe tým, že tu kedysi vraj stálo 365 svätostánkov, na každý deň v roku jeden. Je to ťažko predstaviteľný fakt, ale pravdou je, že sa ich tu doteraz zachovalo veľmi veľa. Osobne som stihla navštíviť len asi desať kostolov  a už som mala v hlave jednu veľkú spleť prekrásnych fresiek. 

Ochrid (alebo minimálne jeho historická časť, ktorá je v UNESCU) žije z turistického ruchu, takže tu stretnete naozaj kadekoho, aj keď nie je ani zďaleka tak preľudnené ako niektoré miesta inde v Európe. Má to tam stále ešte niečo do seba, niečo rýdzo macedónske. Po pešej zóne a promenáde pri jazere skoro stále korzujú ľudia, no v úzkych uličkách smerom do kopca sa môže človek stratiť a byť úplne sám. Na svahu sú postavené čarovné staré kamenné domčeky, pomedzi ktoré vedú raz úzke raz širšie priechody. Ochrid má za sebou bohatú históriu, ktorá sa stále odráža aj na jeho výzore.  Za antických čias sa volalo Lychnidos, teda  „mesto svetiel“, práve z tých čias sa tu uchoval amfiteáter dnes obklopený podstatne novšími stavbami.  Slovania ho neskôr nazvali Ohrid, čo zrejme znamená „na kopci.“  Kedysi sa tu uchýlil sv. Kliment, žiak Cyrila a Metoda, ktorý tu okrem iného vyučoval cyriliku a urobil z mesta centrum vtedajšej vzdelanosti a kultúry. Na základoch ranokresťanskej baziliky, ktorej mozaiky a ďalšie poklady sa obnažili počas archeologického výskumu, vybudoval nový kostol zasvätený sv. Panteleimonovi. Dnes je zvaný i oboma menami týchto svätých a je to jeden z najvýznamnejších kostolov v celej krajine.

Vizuálne asi najznámejším zo všetkých tunajších chrámov je  kostol sv. Jána, ktorý je obľúbeným motívom pohľadníc z tohto regiónu. Leží na kopci, na výbežku pevniny zasahujúceho do mora. Môžete ho zazrieť z lode, priblížiť sa k nemu zdola a kochať sa pohľadom naň zhora. Je to ozaj pekný symbol Ochridu svojou architektúrou pripomínajúci arménske chrámy. Skoro doslova na každom kroku človek narazí na kostol, takže sa dalo len očakávať, že sa mestu vymysleli prezývky s tým súvisiace ako je macedónsky či balkánsky Jeruzalem. Keď sa prejdete až na vrchol kopca, dosiahnete na múry pevnosti. Tú postavil  v 10. storočí cár Samuel.  Vonkajšie steny sú zrenovované, dá sa na ne vyjsť a prejsť si skoro celú pevnosť dookola. Je odtiaľ fascinujúci výhľad na jazero a blízke i vzdialené okolie.

Hodinu kľukatej cesty od mesta sa nachádza  kláštor sv. Nauma. Bohužiaľ tu už prišiel turistický ošiaľ v plnej kráse. Množstvá stánkov so suvenírmi, reštaurácie a hotel v kláštornom komplexe pôsobia dosť rušivým dojmom. Aspoň, že kostol so svojimi freskami je stále nenarušeným miestom, v ktorom by sa dali prehliadkou obrazov stráviť celé hodiny. Z kláštorných pozemkov má človek jazero ako na dlani. A taktiež kopcovitú krajinu, ktorá je chránená ako národný park. Samotné jazero, zvané i Pogradecké  je zaujímavé aj tým, že je to jedna z vodných plôch na Zemi po ktorých boli pomenované jazerá na Titáne. Z jednej strany má  Macedónsko a z druhej Albánsko. Západ slnka na jazere je ako sen a noc v Ochride taktiež.  Sú to nádherné, atmosferické miesta, kde to doslova dýcha prírodnými krásami a históriou na každom kroku. Nepreslávili sa predsa len tak pre nič za nič....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?