Skopje - mesto, kde sa snúbi nové so starým

Autor: Renáta Kuljovská | 10.11.2014 o 22:14 | Karma článku: 4,58 | Prečítané:  916x

Skopje, hlavné mesto Macedónska bolo pre mňa málo známym pojmom a možno práve preto ma dokázalo tak milo prekvapiť – výzorom i svojou atmosférou. Starý bazár, miesto, kde som nám našla ubytovanie s tušením, že bývanie nad uličkami s obchodmi bude príjemné, to dokázal hneď na úvod. 

Pomedzi kosovské kopce sme sa dostali do Macedónska a o chvíľu na to do Skopje. Privítala nás zvláštna budova hlavnej stanice, o niečo neskôr staronové centrum vystavané pri rieke Vardar a napokon sme vošli do Starého bazáru. Teda do malého – veľkého bludiska zloženého z množstva uličiek s obchodíkmi, na ktoré zhora dohliada stará pevnosť. Je to najväčší bazár na Balkáne, ktorého história siaha ešte niekam do 12. storočia. Odvtedy sa všeličo zmenilo, pribudli stavby, mesto prekonalo zemetrasenia a  vojny a diery po zničených domoch nahradili domy nové. Dodnes tu zostali mnohé staré stavby - častokrát prerobené na múzeá; mešity i kostoly navzájom sa dopĺňajúce s novým svetom. Ľudia kráčajú tadiaľ kadiaľ šli desiatky generácií ich predkov a predchodcov za podobným účelom.  

 

 

 

 

 

Zemetrasenie v roku 1963 najviac zmenilo tvár mesta. Väčšina Macedónskeho námestia je nová alebo aspoň prestavaná – budovy, fontány, sochy.... Keď sa človek prejde po slávnom Kamennom moste na druhú stranu rieky Vardar objaví ďalšie moderné skulptúry (mnohé zhotovené či dokončené len pred pár rokmi alebo rovno v tento rok), či už klasicky pôsobiace zobrazenia ľudí na koňoch alebo plavkyňu skákajúcu do rieky alebo iné skvosty novodobého sochárstva. Na jednom z mostov, hneď pred nedávno otvoreným archeologickým múzeom, stoja po oboch stranách  postavy z národnej histórie. Zvlášť v noci, keď je na moste ticho a sú krásne nasvietené, to má  úžasnú atmosféru.

Krásny pohľad na mesto zhora je pri západe slnka, keď sa posledné svetlo  opiera do múrov skopjanskej pevnosti. Všetko staré, nové a nedostavané vidieť v tak nádhernom svetle, že som zabudla aj na nejaké pochybnosti o kráse Skopje. Keď sa mesto odeje do tmy, je to zase o trochu iný svet. Uličky bazára i mesto na druhom brehu rieky žijú nočným životom, hudbou a hlasmi, kým Macedónske námestie a mosty sú pusté. Človek môže prechádzať z hluku do ticha, počúvať hlasy z podnikov do neskorej noci a sám obdivovať  opustené sochy....až kým nenadíde ranné ticho, tak odlišné od ostatných tichých svetov, keď všetko spí, iba prvé ranné vtáčatá vychádzajú na svetlo sveta.....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?