Riga, kráľovná Pobaltia.

Autor: Renáta Kuljovská | 4.8.2014 o 22:36 | (upravené 11.8.2014 o 22:21) Karma článku: 7,66 | Prečítané:  2324x

Lotyšsko bolo len slovom a plochou na mape, Riga bola len jeho hlavným mestom, niečo neosobné, ako všetky veci, ktoré človek nepozná. Ale už chvíľu po prílete, na pustej nočnej ceste od letiska po mesto, som si uvedomila, že to tam budem mať rada. Niečo bolo vo vzduchu, vdýchla som to a zostalo to vo mne. 

Riga, kde žije tretina obyvateľov Lotyšska, je bývalé hanzovné mesto. Dnes je to jedna z metropol severu a jej historické centrum je na zozname UNESCO. Strávila som tam toľko dní, prechodila toľko desiatok kilometrov a ďalšími sa viezla, že som ju aspoň trochu spoznala. Začína na predmestí, kde sú staré drevené a murované domy. Niektoré sa rozpadávajú a pustnú, iné chytajú nový dych. Cítiť tam to pravé lotyšské. Plot je sem tam improvizovane opravený, inde sa polka ulice vnorí do lesíka.  O chvíľu ďalej už je ruch, ulica plná áut a zrazu vidieť moderné stavby a mosty, ktoré prekračujú Daugavu, čo sa o niečo ďalej vlieva do mora. Pri brehu kotvia obrovské lode ktoré preplávajú  kúsok a sú v mori a ešte trochu väčší a sú vo Fínsku alebo Škandinávii.  A potom sú tam staré uličky plné pamiatok a turistov a drahých podnikov. Miesta, kde nie je nikoho a miesta, kde sa tlačia všetci. Riga  sa ponára  do množstva parkov, kde by sa dali stráviť celé dni.  Pokračuje do „ruskej“ časti mesta plnej pravoslávnych kostolov a ruského ducha. V rámci mesta je niekoľko jazier a za jedným z nich, až kdesi za hlavnou cestou, mimo vlastného mesta, sa uprostred lesného labyrintu skrývajú drevené domce starého Lotyšska, spájajúce kraje a obdobia v skanzene. 

 

 

 

 

 

 

Hlavné mesto kultúry roku 2014, to značí speváci, hudobníci, kultúrne podujatia na uliciach i vnútri. Človek si  kráča rušnou ulicou starého mesta plnou hlasov a hudby, ale zrazu sa môže ocitnúť niekde, kde nie je ani živej duše. Aspoň chvíľu.  Zvuky stíchnu, už ste len vy a kostoly a staré domy, hradby... až kým neprídete do ďalšej ulice, kde sa hluk z ničoho nič obnoví, lebo je tam ďalší muzikant či ďalšia krčma....a potom zase zabočíte kdesi inde a všetko zmĺkne...

V Rige je množstvo pekných miest a stavieb – od asi najslávnejšieho námestia - Radničného, cez kostol sv. Petra, Dóm, Prašnú vežu, mestské hradby, Monument slobody, námestie Līvu až po pravoslávne kostoly, ktorých je v meste neúrekom. Kapitolou samou o sebe sú parky, Lotyši sú totiž blázni do krásne upravených parkov. V hlavnom meste aj v rôznych mestečkách je ich množstvo a v nich  samé kvetinky, fontánky (v noci nasvietené rôznymi farbami), sochy, mostíky či iné vložky. Raz tam narazíte na davy, inokedy sú pusté, tu v nich niekto popíja, tam uprostred noci žena hojdá dieťa.

 

No aj keď je Riga taká krásna, je hriechom začať aj skončiť návštevu Lotyšska tam, tak ako to robia mnohí. Ako náhle som odtiaľ vystrčila päty, uvedomila som si, že tie nekonečné lotyšské lesy, roviny, slatiny a ľudoprázdne miesta a malé mestečká, majú svoje vlastné čaro.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?