O zasneženom Adršpachu

Autor: Renáta Kuljovská | 25.4.2014 o 12:19 | Karma článku: 9,07 | Prečítané:  829x

Mrzlo a snehu bolo po kolená, keď sme jedného rána vstúpili do skalného mesta v Adršpachu. Bolo tak skoro a tak zima, že sme prišli prví a jediní a pani od pokladne otvorila priamo nám. Z obce Adršpach sa vchádza na udržiavanú cestu pomedzi skaly, ktoré majú mená a ďalej sa dá pokračovať až do Teplíc, pomedzi stovky a tisíce skalných obrov, ktorí dnes už stoja v Národnej prírodnej rezervácii.

Od brány vedie široký, v zime odhŕňaný chodník, ktorým prejde každý návštevník a od neho sa odpájajú niektoré oficiálne, iné neoficiálne cestičky, ktoré v zime zaveje sneh a nie každému sa chce tade vybrať. Práve tie sú najlepšie. Brodiť sa niekde závejmi a nevedieť čo nás čaká ďalej, či skryté schody alebo úzky priechod medzi skalami, vhodný len pre tých chudých. A takto sme objavovali skaly, jedny pomenované na drevených ceduliach (Homole cukru, Starosta a starostová, Krakonošův zub a iné, ktorých názvy by vás jakživ nenapadli), ďalšie neznáme  črtajúce sa z diaľky. V starom čísle časopisu Poutník z roku 1881 sa píše :          „Bez průvodce jíti do skal bylo by marno; neboť cizinec nezná cesty ani názvu míst a předmětů jednotlivých a neví odkud kterou zvláštnost zde uvidí a pozorovati má.....“     Človek dávnym návštevníkom skoro až závidí, to že ich nebolo tak veľa aj že nemali drevené tabuľky s názvami a ukazovateľov smeru, len domáceho sprievodcu, ktorý ich v pokoji previedol a porozprával všetky tie legendy a príbehy, ktoré sa nám zachovali. No i my sme tam boli sami, na miestach, kde vyvoláva sneh a mínus desať stupňov svoj vlastný dojem. A keď sa k tomu pridruží slnko, modrá obloha, neprechodené chodníčky a zábradlia, ku ktorým primŕzajú ruky, je o zábavu postarané.

02.jpg

03.jpgň04.jpg

"Krakonošův zub"

05.jpg

06.jpg

07.jpg

09.jpg

"starosta a starostová"

 

Odkiaľsi sa po dlhom čase zjavil prvý otužilý človek. A my sme sa nakoniec zase vrátili na hlavnú cestu a prešli Gotickou bránou, jedným z tých najslávnejších miest. Most tu ukončuje kamenná brána s kovovými vrátami z roku 1839, zasadená do otvoru medzi skalami. Je to tá, ktorá sa objavila vo filmovej adaptácii Lewisových Kroník Narnie. Na krídlach dverí sú vpísané dva nápisy:                                        „Mezi věděním a tvořením zeje obrovská propast, přez niž se často teprve po tuhých bojích dá postavit překlenujíci most. (R. Schumann)

„Veškerá pestrost, celý půvab i všechna krása života je složena ze světla a stínů“ (Lev Nikolajevič Tolstoj)

10.jpg

10b.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

malý vodopád

17.jpg

veľký vodopád

18.jpg

Počasie nás odradilo od prechodu celej oblasti, tak sme sa radšej vrátili do dediny a následne sa vybrali na hrad Adršpach. Po výstupe lesom sa ukázali skalné balvany opatrené rebríkmi a zábradlím a spod bielej prikrývky ledva badateľné kúsky múrov. Hrad sa rozpadá už vyše 550 rokov, no to, čo je stále také isté, je výhľad z neho.  Adšpašsko-teplické skály, ktoré  tu vidieť tak trochu z vtáčej perspektívy, však nie sú  jediné obdivuhodné miesta v kraji. Keď sa človek vyberie ďalej nájde skalné bludisko pod vrchom Ostaš, Broumovské stěny neďaleko krásneho mestečka Broumov a ďalšie menej známe miesta. Skrátka kamenný kraj-raj.

19.jpg

19b.jpg

20.jpg

21.jpg

skalný hrad Adršpach

22.jpg

23.jpg

 

 

 

marec 2013

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?