Zagreb - prechádzka metropolou Chorvátska

Autor: Renáta Kuljovská | 31.3.2014 o 16:14 | Karma článku: 8,50 | Prečítané:  1821x

V severnej časti Chorvátska, tak ďaleko od všetkých dovolenkových rezortov, že tam skoro nikto nezablúdi, poprípade ním len rýchlo preletí, leží Zagreb. Od 11. storočia tu sídlilo biskupstvo, od čias Belu IV bol kráľovským mestom a teraz stovky a stovky rokov po tom, kraľuje už samostatnej krajine.

Bolo príjemné ráno, keď sme prišli do mesta. Uvítala nás ako to už býva moderná periféria, ktorú vystriedala  socialistická estetika prevedená na budovy, čo by nebolo ani tak zlé, ako skôr  dôverne známe a trochu nudné. Osobne ma však  vždy viac frustrovali ultra moderné budovy, bez duše, krásy a vkusu, akých je dnes akosi všade plno. No najviac nás zaujímala historická časť Zagrebu, ktorá je  kapitolou sama o sebe. Úplne najskôr  vás z diaľky privítala katedrála; tento  svetlý dvojvežový chrám skrátka priťahuje oči. Prvýkrát bola postavená v 11. storočí, zničená Tatármi v 13. storočí, prestavaná, poškodená zemetrasením a obnovená v neogotickom štýle. Vkročili sme do vnútra a zažili také to ticho aké v katedrálach v hlavných mestách západnej Európy väčšinou nezažijete. Skrátka žiadna tlačenica, len pokoj a pár turistov.

Keď sme sa nasali posvätnej atmosféry, kráčali sme len tak nevediac vlastne kam. Nachádzali sme sa v mestskej časti zvanej Kaptol. Vítali nás staré uličky plné kaviarničiek a krčiem, kde čapujú drahšie pivo než v centre Bratislavy a zopár moderných budov. Apropo, práve niekde tam som si vypočula zvláštnu myšlienku neznámeho autora, že toto mesto je ako Bratislava, čo sa týka pamätihodností a miery zaujímavosti. A hoci to bolo myslené výsmešne, v Zagrebe som dokázala nájsť veľa zaujímavých miest a zákutí a to som sa ani nestihla poriadne rozbehnúť a pri všetkom som mala čas pristaviť sa len na chvíľu. Obidve mestá skrývajú oveľa viac než by si človek, ktorý dokáže vyhlásiť, že sú „na jeden deň“, vedel predstaviť....

01.jpg

02.jpg

Zagrebačka katedrala - katedrála Nanebovstúpenia panny Márie a sv. Štefana a Ladislava

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

14.jpg

15.jpg

17.jpg

18.jpg

Nakoniec sme sa ocitli na Trgu bana Jelačića, námestí, ktoré kraľuje Dolnému mestu a pomerne rozsiahlej pešej zóne. Vzniklo už v 17. storočí, ale v 19. storočí tu bola zasadená socha chorvátskeho bána (miestodržiteľa uhorského kráľa) Josipa Jelačića. Vedie odtiaľto ulica, ktorej by celkom dobre pristalo meno Obchodná. Volá sa ale Ilica a je jednou z najstarších a najdlhších v meste. Okrem chodcov sa tadeto hmýria aj električky. Je tu more obchodov, krčiem, kaviarní, reštaurácii a všetkého ďalšieho čo bežný človek vyhľadáva. A je doslova dlhá....

Odbočuje z nej cesta vedúca na Gornji grad alebo Gradec, ako sa nazýva časť mesta uložená na kopci.  Hore sa dá vyviesť pozemnou lanovkou, ale kto zdravý by si tých pár schodov nevyšliapal sám ? Zhora je pomerne pekný výhľad na mesto, ale čo ma potešilo najviac sú samotné uličky a kostoly. Bolo tam pomerne pusto, ak nerátame húf ľudí pred kostolom sv. Marka. Tento kostol má obzvlášť skvostnú strechu, tvorenú farebnou glazovanou krytinou a hrdiacu sa erbami Zagrebu, Chorvátska, Dalmácie a Slavónie. Kúsok od kostola je hneď niekoľko múzeí a taktiež sídla vlády, parlamentu a veľvyslanectiev. Všetko v pokojných tichých uličkách, kade len občas prejde nejaké auto.

19.jpg

20.jpg

Trg bana Jelačica

21x.jpg

22x.jpg

hlavná obchodná ulica - Ilica

23.jpg

cesta na Gradec

 

25.jpg

26.jpg

28.jpg

29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg

kostol sv. Marka

34.jpg

35.jpg

36.jpg

37.jpg

Zišli sme znova dole na Ilicu a skúmali postranné uličky, ktoré sa na ňu napájajú. Ortodoxný kostol s nádhernou pozlátenou výzdobou susediaci s nákupným strediskom, bludiská medzi vonkajšími kaviarničkami až sme znova došli na Trg bana Jelačića. Niekedy medzi tým nadišiel večer. Akonáhle sa zotmie, mestá vždy dostávajú iný nádych. Únava už nie je tým, čím bývala za dňa; slnko zmizne a vyjdú iné, tajomnejšie svetlá. Iné myšlienky a iné pocity sa človeku tlačia do hlavy. Nočné mesta prebúdzajú vždy niečo svoje vlastné. Akoby ste ani mesto nemohli precítiť poriadne, pokiaľ ho nezažijete v noci.

38.jpg

40.jpg

41.jpg

42.jpg

43.jpg

ortodoxný kostol na Cvjetni trgu

44.jpg

45.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?