Ljubljana - mesto romantických mostov

Autor: Renáta Kuljovská | 21.11.2013 o 11:03 | Karma článku: 7,77 | Prečítané:  2146x

Ljubljana, už len samotné pomenovanie tohto mesta znie nesmierne vábne, ľúbezne, sladko pre ústa....Ľubľana.... Privítala nás čulým ruchom v znamení sobotňajšieho podvečera na námestí. To bolo plné stánkov a ľudí, znela hlučná hudba a v ovzduší sa vznášalo niečo veľmi príjemné, čo sa spája s cestovaním, neskorým letom a veselosťou. Preto som aj na chvíľu prehliadala to, čo teraz považujem za najkrajšie na celom meste.

Tam, na Prešerenovom námestí pretínajú riečku Ljubljanicu tri navzájom prepojené mosty, zvané skrátka Tromostovje. Sú to vlastne iba také mostíky. Majú stĺpy zo svetlého kameňa a prechádzajú priamo na námestie, či vlastne sú rovno na ňom.  Po oboch stranách je rieka ďalej lemovaná krásnymi nábrežiami, ktoré sú posiate kaviarničkami a pohostinstvami...a potom ďalšími peknými mostmi. A aj keď sa pozerám len na malú rieku, kvôli jej krásnemu okoliu mám pocit akoby som ani nebola vo vnútrozemí, ale snáď niekde pri mori.

Na okraji námestia stojí františkánsky kostol, zvonku je celý ružový a na schodoch čo do neho vedú sa skvele sedí, medituje a čaká na niekoho alebo snáď Niekoho. Jeho vnútro je impozantné, ale nebudem na to plytvať odbornými výrazmi.... poznám máloktorý kostol podobnej veľkosti, ktorý by nestál za videnie. Blízko odtiaľ stojí ljubljanská katedrála, inak povedané kostol sv. Mikuláša. Má jeden unikát, totiž zvláštne plasticky zdobené bronzové dvere. Sú na nich postavy, udalosti, alegórie, trošku zvláštne posplietané. Hlavné dvere sa volajú Slovinské a sú plné výjavov z národnej histórie, vytvorené boli na pamiatku 1250 výročia prijatia kresťanstva v krajine. Bočné sú nazvané Ljubljanské dvere a sú na nich zobrazení biskupi hlavného mesta z 20. storočia.

01.jpg

Prešerenovo námestie s ljubljanským hradom na kopci

02.jpg

socha Franca Prešerena, národného básnika

03.jpg

Tromostovje

03-2.jpg

04.jpg

04-5.jpg

05-.jpg

františkánsky kostol

05-2.jpg

07.jpg

08.jpg

08----.jpg

09.jpg

10.jpg

katedrála sv. Mikuláša

11.jpg

12.jpg

Náš západ slnka patrí  ďalšiemu z mostov – zvanom Zmajski – teda Dračí most. Na každom z jeho štyroch koncov sa vypína drak. Tento mýtický tvor je symbolom mesta, no ale prečo vlastne ? Hovorí sa, že keď sa Iáson a Argonauti vracali už so zlatým rúnom prišli k obrovskému jazeru obklopenému močiarmi, ktoré bolo neďaleko dnešného mesta. Žila tu príšera a tú Iáson zabil. Z príšery sa časom v rozprávaní stal drak. Alebo to bol snáď sv. Juraj s drakom ? Už sa presne nevie kto, kedy a koho zabil. Každopádne drak je symbolom Ljubljany dodnes.

13.jpg

Zmajski - Dračí most

14.jpg

15.jpg

16.jpg

Nad týmto všetkým, nad mostmi i starými uličkami  sa na kopci vypína ljubljanský hrad. Na ten sa vyberáme ráno ďalšieho dňa po jednej z viacerých lesných cestičiek.  Hrad je pekný, hlavne však zvonku. Reštaurácie, výťah a divné presklené konštrukcie zakomponované do stavby mu na kráse nepridávajú, práve naopak. Preskočím údaje o expozícii a modernom systéme prezentácie artefaktov, o virtuálnych tabuliach, farebnosti a modernosti, ktoré natlačia niečo do hlavy každému.... Z veže mám Ljubljanu ako na dlani, mosty sú ešte menšie, riečka zanedbateľnejšia, vidím z vtáčej perspektívy miesta, kam ešte len pôjdem a v pozadí krajinu za mestom.

17-.jpg

ljubljanský hrad

18.jpg

18-.jpg

19.jpg

20.jpg

22-.jpg22--.jpg

22.jpg

25.jpg

27.jpg

Schádzame dolu a zase sa túlame, po mostoch, okolo univerzity, námestí a rímskych pamiatok. Emona, ako sa za čias Rímskej ríše Ljubljana volala, vnikla v roku 14 n.l.. Bolo to významné mesto stojace na Jantárovej ceste, chvíľu patrila do Panónie, potom zase do Itálie. Ako to už býva to, čo zostalo zo slávneho mesta, sú už len ruiny pod zemou, ruiny nad zemou a nálezy vo vitrínach.

Blízko univerzity stojí veľký nápis Porta Praetoria, označujúci miesto, kde stávala hlavná brána. Bola to severná zo štyroch  brán a cesta ktorá z nej viedla spájala Emonu s Celeiou (Celje) a Poetoviom (Ptuj). To čo po nej zostalo je kúsok muriva, pri ktorom prespávajú bezdomovci. Po meste je roztrúsených ešte niekoľko takýchto fragmentov rímskych stavieb, väčšinou usadených medzi dnešnými, modernými. Sú tu aj archeoparky a múzeum čo sa zaoberá špeciálne rímskou históriou mesta. Nie ďaleko od Porty Praetorie sa nachádza expozícia ranokresťanských stavieb – kúpeľov a krstiteľnice, ktoré sú datované do 1.-5. storočia. Presklená prístavba Národného múzea zas skrýva kamenné artefakty ako sochy, míľniky, mozaiky, urny či sarkofágy.... pre milovníkov rímskej histórie je tu toho skrátka dosť.

28.jpg

29.jpg

30.jpg

31.jpg

ljubljanská univerzita

32.jpg

33.jpg

fragment  mestskej brány z rímskych čias

34.jpg

37.jpg

35.jpg

kúpele z prvých storočí nášho letopočtu

36.jpg

krstiteľnica z 5. storočia

38.jpg

39.jpg

40.jpg

kamenné artefakty pri Národnom múzeu

 

Poobede končíme tam, kde sme predchádzajúci deň začali. Na Prešerenovom námestí si ešte raz užívame riečku i mosty a následne opúšťame hlavné mesto a ideme v ústrety severu – krásnym jazerám a Alpám....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?