Maribor - perla na Dráve

Autor: Renáta Kuljovská | 4.11.2013 o 9:16 | Karma článku: 9,66 | Prečítané:  1140x

Bol to viac-menej náhodný výber. Na mape mi padol pohľad na malú krajinu bývalej Juhoslávie, o ktorej krásach som niečo vedela, ale oveľa viac nevedela a stále neviem. Z malej krajiny dokáže človek objaviť za 11 dní veľa, ale ani za celé roky by som neobjavila dosť. A pri tom je svet taký veľký, stačil by na stovky a stovky životov....

Krajina slovinského Štajerska bola taká istá ako pred prekročením hraníc, na diaľku veľa neukazovala, len „všedne“ krásne kopce a roviny.  A tam niekde, neďaleko hraníc s Rakúskom sa nachádzal prvý cieľ našej cesty – Maribor.  Jeho meno mi bolo priam familiárne známe, ale ako to už s názvami a mestami býva, nič poriadne som o jeho nositeľovi nevedela. Pár faktov o ňom znie, že jeho nemecký pomenovanie  je Marburg – podľa hradu nad riekou Mura a že bývalej malej osady je dnes druhé najväčšie mesto Slovinska  a najväčšie mesto Štajerska.

Ubytovali sme sa v centre diania, hneď pri katedrále a námestí, v jednej z bočných uličiek, kde to očividne žilo. Na Poštnej ulici, blízko nádhernej historickej budovy pošty, zaberali miesto stoly a stoličky, kde cez deň ľudia popíjali kávu a pivo a večer sa organizovali koncerty. Vybalili sme sa a následne zahájili prehliadku mesta. Cesta nás čoskoro doviedla až ku rieke a prístavu zvanom Lent. Dráva, ktorá tadeto preteká mestom mu dodáva akési zvláštne čaro. Síce v podstate vyzerá úplne všedne, dáva mestu istý rozmer. Netrvalo dlho a začala som mať pocit že sa nachádzam v prístavnom meste niekde pri mori. Miesto čajok sa však na rieke zhromažďovali kačice a labute, ktoré vedeli, že budú jesť ešte skôr než si to povedal človek, ktorý im hodil pár omrviniek.

Rieke dominuje niekoľko mostov a pobrežnej ulici niekoľko veží. Jedna z nich sa v slovinčine nazýva Sodni stolp, teda Súdna veža. Pri tejto niekoľko krát prestavanej stredovekej veži stávala mestská brána a tiež množstvo domčekov, ktoré boli zdemolované v 60-tych rokoch 20-teho storočia. Na jednej z budov o kúsok ďalej rastie vinič, ktorý je údajne najstarší na svete, má vyše 400 rokov a je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov.

 

02.jpg

prístav Lent

03.jpg

04.jpg

05.jpg

07.jpg

08-.jpg

09.jpg

na dome v prístave je vidieť najstarší (400-ročný) vinič na svete


Keď sme sa aspoň trochu nabažili vody, šli sme  naspäť do centra mesta, na Glavni trg (hlavné námestie) a ku katedrále sv. Jána. Pre úžasný pocit bytia vysoko, bytia nad všetkými, vždy, keď sa to dá vyšliapem každé schody na vrchol veží. Z  veže katedrály je nádherný výhľad na celé mesto plné červeno-hnedých striech. Hneď pod ňou je Slomškov trg (Slomškovo námestie)  s fontánou, za ktorou sa hrdo vypína budova mariborskej univerzity – lekárskej fakulty. A o niečo ďalej vidieť staré uličky a mariborský hrad. Nie však ten čo som spomínala vyššie, ten už dávno neexistuje. Hrad, dnes sídlo regionálneho múzea, leží na rovine, obklopený historickými uličkami. Ide vlastne o nížinnú stavbu s novovekou fasádou, kde nás prekvapila celkom pekná archeologická zbierka z okolia a kaplnka zo 17. storočia so začiernenými stenami.  Čiernymi vraj preto, lebo to bolo vtedy v móde.... Neďaleko sa vypína ešte jedna dominanta mesta- impozantný  františkánsky kostol z červených tehál, ktorý púta už z diaľky.

10-.jpg

11.jpg

12-.jpg

katedrála sv. Jána

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19-.jpg

21.jpg

22.jpg

23-.jpg

24.jpg

františkánsky kostol

25.jpg

26-.jpg

27-.jpg

28.jpg

Slnko už začínalo zapadať, keď sme sa znova prešli ku vode. Na schodoch pri renesančnej Vodnej veži sme pozorovali labute a skúšali uchopiť chvíľu v podobe vody z rieky. Dráva v zlatistom svetle vyvolávala ešte inšie dojmy ako predtým. A potom, už po tme, na prechádzke po mariborských uličkách som cítila takú zmes vyrovnanosti a eufórie, že som v noci spala ako už dávno nie.

29.jpg

31.jpg

32-.jpg

33-.jpg

34.jpg

35.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?