Po ceste skalných hradov (Český ráj)

Autor: Renáta Kuljovská | 9.8.2013 o 15:10 | Karma článku: 8,81 | Prečítané:  712x

Na mape východne od mesta Mnichovo Hradiště  to vyzerá akoby sa niekto poihral s farbičkami. Všetky druhy turistických značiek sa prepletajú po okruhoch spájajúcich vyhliadky, hrady, dediny, rybníky na pomerne malej ploche. Priam sa nedá odolať a neprejsť sa aspoň kúsok po každej z nich. V jeden deň sme absolvovali dlhý okruh po skalných hradoch s krásnymi názvami - Klamorna, Drábske světničky, Staré Hrady a Hynšta.

Vyštartovali sme z kempu s poetickým pomenovaním Peklo v priam pekelných horúčavách cez dedinu Branžež smerom do lesa. Nedostatok turistov v prvých úsekoch cesty svedčil o tom, že iba málokto sa vydá na takýto okruh, väčšina sa iba dopraví či prejde k najzaujímavejším bodom na ceste. Mne však prišlo zaujímavé všetko čo nás čakalo. Prvú zastávku – obetný kameň, nám ohlásil značkovník na ceste. Vydala som sa pár sto  metrov cez les, kým som neprišla k dvom polojaskyňkám, na ktorých by možno na prvý pohľad nebolo nič až tak zvláštne, keby človek nevedel, že sa tam schádzali pravekí ľudia. Vnútri sú dodnes zachované ich nahrubo otesané idoly a obetný kameň.

Cesta nás ďalej viedla lesom a popri obývaných oblastiach. Kým sme konečne došli ku Klamorne mali sme väčšiu spoločnosť. Nezainteresovanému by tu do oka bili len skalné bloky, na ktoré sa môžete postaviť a obdivovať výhľad do široka - do ďaleka, na po väčšine rovinatú krajinu. Toto miesto bolo však osídlené už pred 5000 rokmi, bolo tu hradisko a neskôr stredoveký hrad. Dá sa tam nájsť niekoľko do skál vytesaných miestností, ktoré sa po česky nazývajú světničky. Blízko hradiska sa nachádza brána tzv. Píčovho statku  vytvorená z veľkých kamenných ako všetky ďalšie miestnosti, ktorých časti sa nám zachovali. Statok tu je už niekoľko storočí a už dlhé desaťročia pustne.

IMG_1683-.jpg

08.jpg

IMG_1685-.jpg

09.jpg

Klamorna

10.jpg

IMG_1708.JPG

11.jpg

zrúcanina Píčovho statku

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

Nie ďaleko odtiaľ sa nachádzajú Drábske světničky, pôvodne slovanské hradisko s 30-timi miestnosťami, neskôr stredoveký drevený hrad. Toto priam rozprávkové miesto dostalo pomenovanie podľa obra Drába, ktorý tam vraj kedysi žil. V podstate je to celý komplex, ba až miestami bludisko skalných světniček. Dnes je celá plocha hradu opatrená kovovými rebríkmi a zábradliami, no aj tak som sa neubránila mysleniu na to koľko ľudí sa odtiaľ už zrútilo dole. I keby sa človek nezamýšľal nad tým čo tu kedysi stávalo, museli by ho fascinovať zvláštne tvarované skalné miestnosti a priechody. Už menej fascinujúce je to ako sú skaly poškodené množstvo vyrytých mien a odkazov.

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

 

26.jpg

27.jpg

28.jpg

29.jpg

30.jpg

Cesta ďalej pokračuje k množstvu krásnych vyhliadok, jedna dokonca nesie názov Krásna vyhlídka. Ďalších hradom po ceste sú Staré Hrady. Na dvoch skalných masívoch kedysi stávala drevená stavba, dnes nám ju nedokladá už skoro nič okrem zopár stôp po opracovaní kameňa. Z Hynšty, ktorá je odtiaľ vzdialená ešte jeden namáhavý pochod, sa zachovala kamenná pivničná miestnosť a znaky v teréne, ktoré nám hovoria o veľkosti stavby.

31.jpg

Staré Hrady

32.jpg

33.jpg

34.jpg

Hynšta

35.jpg

36.jpg

Unavení sme deň ukončili oddychom pri Komárovskom rybníku, aby sme sa na druhý deň mohli ísť pozrieť ešte na jedno zaujímavé miesto. V dedine blízko Drábskych světniček sa nachádza pomerne zachovaný a z časti zrekonštruovaný hrad Valečov, postavený na skalách. Okrem klasických hradobných múrov v sebe rovnako ako predchádzajúce hrady skrýva vytesané schody a miestnosti. Zhora sme sa naposledy pokochali pohľadom na kraj, kým sme napokon Český raj opustili.

01--.jpg

02-.jpg

03-.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?