Po stopách Karla Hynka Máchy (hrad Bezděz)

Autor: Renáta Kuljovská | 12.7.2013 o 9:31 | Karma článku: 10,88 | Prečítané:  1946x

Cesta stúpala hore a ešte vyššie, časť trasy lemovala krížová cesta, ktorá sa ku tomuto výstupu dokonale hodila. Trochu som zrýchľovala krok, aj keď som vedela, že ľuďom neujdem. Musela by som sem ísť v zime, aby som bola dokonale sama. Niektorí prišli na nedeľnú prechádzku, niektorí snáď preto, že tadeto chodil, sníval a tvoril jeden z veľkých českých básnikov. Karla Hynka Máchu tunajší kraj na severe Čiech, kúsok od Českého Raja tak fascinoval, že tu napísal slávny Máj a niekoľko poviedok. A on zas inšpiroval mňa, aby som vyšla hore na hrad a zasnívala sa do čias dávno minulých.

Po hoře si zahrával chladný vítr a zanášel sem tam požloutlé listí. Mnohý list letěl dolů po hoře;bylo mu zde samotno, smutno, pusto v zřiceninách těchto; on letěl odsuď z chladné výše, aby zemřel dole mezi kvítím polním, blíže srdci lidskému; tak sestupují králové v stáří šedém s trůnů zlatoskvoucích, aby sotva navrácení životu zemřeli v náručí lásky mezi lidem svým.“

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

Prvá, druhá, tretia a štvrtá brána ma delili od samotného hradu. Od paláca, kde žil v zajatí budúci kráľ Václav II, od studne, ktorej obvodový múr vraj zvýšili, aby do nej nepadali opití mnísi za čias, keď tu bol kláštor a oni sa v opojenom stave prechádzala po nádvorí. Tu, vysoko na skale,  je búrku počuť zvlášť silne.  Václav II sa vraj ako väznené dieťa kvôli strachu z hromov skrýval do truhlice. Obýval malú miestnosť na poschodí, ktorej už dnes chýba podlaha. Dnes je totiž hrad z časti zrúcanina. Zo zrúcanín však akosi silnejšie dýcha história. Cítime mocnejšiu silu pominuteľnosti a nesmrteľnosti zároveň.

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

15-.jpg

16.jpg

17.jpg

Celej stavbe dominuje veža. Je z nej výhľad do široka –  do ďaleka, na celý tunajší kraj – zvaný Máchov kraj. Na dedinu dolu pod hradom, na roviny porastené lesmi s oblinami vzdialených kopcov. Na v pozadí sa črtajúce jazero, to kde sa utopila Jarmila.

 

Jezero hladké v křovích stinných
zvučelo temně tajný bol,
břeh je objímal kol a kol;
a slunce jasná světů jiných
bloudila blankytnými pásky,
planoucí tam co slzy lásky.

18-.jpg

 

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

xx.jpg

Nakoniec, po mnohých iných odchádzam z Bezdězu i ja. V ústrety iným krajom, iným úlomkom histórie a iným snom.

 

„I mně zde bylo samotno a truchlivo. Ještě jednou prošel jsem zřiceniny slavné, ještě jednou pohlédl jsem v zbořenou kapli, a pak jsem kráčel k nejvnitřnější bráně po hladkém velkém kamení asi přes sto kroků dlouhou cestou. Nade mnou se koupala veliká kulatá věž v čistém papršlku nového měsíce; okna zřiceného kláštera v polosvětle míhala se pod ní; a vzdy se mi zdálo, jako by vyhlídaly šedé hlavy zemřelých mnichů ze zřicené kobky své v tichou noc.“

 

Úryvky pochádzajú z poviedky  Večer na Bezdězu a z básne Máj

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?