pár dní v Remeši (Champagne Ardenne, Francúzsko)

Autor: Renáta Kuljovská | 28.2.2013 o 9:46 | Karma článku: 7,70 | Prečítané:  1294x

Po noci v Nemecku zasvietilo slnko nad Francúzskom. Prešli sme mestom Metz a ďalej prechádzali rovinatou krajinou, kde sa striedali holé oblasti s ihličnatými lesmi.  Až sme prišli do Remeša. Do mesta, kde boli po stovky rokov korunovaní francúzski králi v slávnej katedrále Notre Dame, mesta, ktoré som mala už dávno zafixované ako skvost starej architektúry,  mesta, kde sa odohralo množstvo udalostí, ktoré hýbali touto krajinou.

Dnes je toto skoro 200-tisícové mesto multikultúrnym spoločenstvom ľudí rôzneho pôvodu, farby pleti a náboženstva, ako v dnešnej dobe skoro celé Francúzsko. To pôvodné, čo zostalo je vidieť hlavne v architektúre. Centru historickej časti mesta tróni katedrála Notre Dame. Na pohľad je podobná tej parížskej, no vo Francúzsku sa nájdu aj ďalšie podobne vyzerajúce chrámy. Na námestí pred ním stojí socha Jany z Arku na koni.  Pred skoro 600 rokmi sem prišla s Karolom VII na jeho korunováciu. Dva roky na to bola v Rouen upálená. Počas pobytu v Remeši som bola v katedrále niekoľko krát a jej atmosféru umocňovalo to, že ju nenavštevuje veľa turistov (predsa len oveľa viac ich mieri do 150 km vzdialeného Paríža). Jednotlivé lode sú niekedy úplne prázdne a každý sa môže nerušene prechádzať kým nenasaje dosť toho, po čo prišiel.

01.jpg

katedrála Notre Dame

01b.jpg

01c.jpg

01d.jpg

02.jpg

02b.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

08b.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

12b.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

Trošku mimo centra leží opátstvo Saint-Rémi. Postavili ho na mieste ostatkov svätého Remigia. Remigius, ktorý zomrel v roku 533, pokrstil franského kráľa Chlodovika a tento krst prispel ku kristianizácii celého národa. Benediktínske opátstvo tu stojí od 11. storočia, dnes v jeho priestoroch, vedľa kostola sídli archeologické múzeum. Zachytáva vývoj osídlenia od doby kamennej až po novovek. Hlavne obdobia, ktoré túto oblasť najviac zasiahli – doba laténska (teda keltské obdobie), rímska a stredovek. Kúsok od Saint-Remi má sídlo vinárska spoločnosť Taittinger. Keďže bol len marec mali sme to šťastie absolvovať prehliadku bez ďalších návštevníkov. Ich víno je uskladnené v pivniciach, ktoré predtým patrili opátstvu. Kedysi teda týmito chodbami, po vytesaných schodoch a cez zdobené dvere prechádzali mnísi. Dnes tadeto sprevádzajú turistov a milovníkov vína. Víno, práve ním sa táto oblasť preslávila. Champagne-Ardenne je kraj šumivého vína – teda šampanského. Len v samotnom Remeši sídli niekoľko vinárskych rodinných firiem.

17.jpg

opátstvo Saint-Rémi

18.jpg

19.jpg

20.jpg

sv. Remigius krstiaci kráľa Chlodovika

21.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

27.jpg

28.jpg

Bakchus

29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg

34-.jpg

35-.jpg

v pivniciach opátstva

36.jpg

chrám sv. Clotyldy

37.jpg

Doprava v Remeši stojí hlavne na autobusoch, električky tu znovu premávajú len tretí rok a majú prakticky len jednu linku. Na okraji mesta stojí TGV stanica Champagne-Ardenne, ktorá Remeš spája napríklad s hlavným mestom.  Stačí prejsť niekoľko zastávok od historického centra a človek sa ocitne častiach obývaných skoro len prisťahovalcami. Za riekou už stoja prevažne moderné budovy, pôsobiace dosť rôznorode. Bývala som na internáte práve v týchto miestach. Pôsobil stiesňujúcim a pustým dojmom a hneď za oknom trónila jedna z fakúlt miestnej univerzity. Vyvolávala vo mne všetko len nie estetické dojmy. A už vôbec nie zvnútra. Svojím spôsobom pripomínala obyčajnú starú „socialistickú“ školu u nás.

38.jpg

39.jpg

39b.jpg

39c-.jpg

40-.jpg

41.jpg

42.jpg

43.jpg

44.jpg

45.jpg

Neďaleko od hlavnej autobusovej stanice sa nachádza najstaršia mestská stavba Marsova brána. Pôvodne to bol rímsky víťazný oblúk postavený v 3. storočí, ale neskôr v stredoveku tento 13 metrov vysoký monument zakomponovali do mestských hradieb. A tak až do 16. storočia slúžil ako brána. Nie ďaleko od rímskej pamiatky podpísali počas druhej svetovej vojne Nemci kapituláciu. Dnes sa na tom mieste nachádza Musée de la reddition, ktoré dokumentuje priebeh vojny vo Francúzsku a je tu sprístupnená i dotyčná miestnosť, kde sa zišli bojujúce strany. Nájdete tu stôl i stoličky, kde sedeli jednotlivé osobnosti, keď 7. mája 1845 Nemci podpísali kapituláciu.

46.jpg

47.jpg

48.jpg

49.jpg

rímska Marsova brána, až do 16. storočia súčasť mestského opevnenia

50.jpg

51.jpg

52.jpg

53.jpg

Musée de la reddition

54.jpg

Remeš bol pre mňa najskôr len presláveným francúzskym mestom, do ktorého ma vypľul autobus po dlhej a únavnej ceste. Nikde nebolo počuť angličtinu, po uliciach sa netlačili turisti  a tým domorodejšie to tu vyzeralo.  A po pár dňoch som sa tu cítila skoro ako doma. Slávny Notre Dame sa stal starým známym miestom vhodným na tiché prechádzky a francúzština znela už akosi familiárne, aj keď sa nedá povedať, že by som jej naozaj rozumela. Ale rozumieť (a nie len jazyku) sa ľudia niekedy učia aj celý život.

 

Marec 2012

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?