Pálava - krajinou vína a hradov (Morava)

Autor: Renáta Kuljovská | 27.1.2013 o 10:08 | (upravené 26.9.2014 o 9:59) Karma článku: 8,38 | Prečítané:  1065x

Za ešte hmlistého jarného rána som na mieste, kde sa našla slávna věstonická venuša začala cestu Pálavou. To slovo vo mne dodnes evokuje horúce letné popoludnia, kedy slnko páli na svahy kopcov, na dozrievajúce hrozno a hore v tej neveľkej moravskej výške, ale predsa hore zas ožaruje biele vápencové skaly a svetlo sfarbenú trávu stepi. Geograficky Pálava označuje Pavlovské vrchy a ako chránené územie aj oblasť Milovického lesa a nížinu až po hranicu s Rakúskom. A má tiež ďalší význam, označuje  jednu z odrôd viniča, ktorá sa tu pestuje.

Turistický chodník vedie od vodnej nádrže v Dolních Věstonicích pomedzi vinohrady až hore do zalesnených kopcov. Tam stojí Dívčí hrad alebo hrad Děvičky. Vyplienili a zničili ho Švédi v roku 1645 a odvtedy chátra. Ako to už býva s povesťami aj o ňom ich pár koluje a tiež o troch skalách, s príznačným názvom Tri panny, ktoré sa nachádzajú pod hradom. Môžeme si dokonca vybrať z niekoľkých variant toho kto devy boli a ako skameneli.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

Rimania, ktorí sa v oblasti kedysi pohybovali nazývali Pálavu Silva Lunae – les Luny a potom Mons Veneris – Hora Venušina, lebo vraj pripomína telo ležiacej Venuše.  A niekto ju nazval aj Bílími horami, čo jasne dokladajú biele vápencové skaly, ktoré sa tu vyskytujú, buď ako malé skalky alebo vytvárajú veľké celky. Skaly, duby a step tvoria celok tu hore, vo výškach Pavlovských vrchov  a ich najvyššieho vrchu  Děvína, ktorý má iba 549 metrov. O niečo ďalej po ceste, tiež na vyvýšenine stál kedysi Nový hrad, dnes ho pripomínajú len skaly na ktorých bol postavený. A ešte o niečo ďalej je zrúcanina kaplnky sv. Antonína.14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22a.jpg

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

27.jpg

Nad obcou Klentnice sa vypína Sirotčí hrad, ktorý ale nie je ako by sa dalo očakávať nazvaný podľa sirôt, ale podľa šľachtického rodu Sirotků. Biela veža s dvomi oknami stojaca na bielom masíve, to je obrázok jasne rozoznateľný už z diaľky.  Z vedľajšej Stolové hory bije do očí spolu s v pozadí usadenými Děvičkami. Pod horou sa zas tiahnu pásy vinohradov až k neďalekému Mikulovu. No je jar a viniču ešte ani nevyrástli listy.

28.jpg

29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg

34.jpg

35.jpg

36.jpg

37.jpg

38.jpg

39.jpg

Mikulov je ako inak mesto so slávnou vinárskou tradíciou, jeho vína patria medzi obľúbené české značky. Pri meste sa nachádza jaskyňa Turold a na kopci oproti zámku Svatý kopeček s kalváriou. Na dominantnom mieste v meste stojí Kozí hrádek, ktorý je vlastne len vežou so strieľňami, z ktorej sa kontrolovala cesta medzi Brnom a Viedňou. Mikulovský zámok, pôvodne hrad z 13. storočia získal svoju podobu v 18. storočí. Počas 2. svetovej vojny však vyhorel a to čo vidíme je dielom rekonštrukcie. Staré mestské jadro, židovské pamiatky, kostol Sv. Václava, Dietrichsteinská hrobka, vinárne a výhľady na Pálavu, to všetko dotvára atmosféru tohto juhomoravského mesta.

40.jpg

41.jpg

42.jpg

43.jpg

44.jpg

45.jpg

46.jpg

48.jpg

49.jpg

60.jpg

47.jpg

61.jpg

62.jpg

63.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?