2 týždne na hrade Tematín

Autor: Renáta Kuljovská | 22.11.2012 o 11:06 | Karma článku: 9,08 | Prečítané:  1366x

Na Slovensku máme množstvo hradov v rôznom stave zachovania, rôznych veľkostí, veku, postavených na rozličných polohách, s rozmanitými príbehmi, ktoré sa na nich odohrávali. O každom z nich sem skôr či neskôr niečo napíšem.  Dnes  to bude rozprávanie o Tematíne, ktorý môžete vidieť po ceste autom medzi Novým Mestom nad Váhom a Piešťanmi. Leží uprostred Považského Inovca, vzdialený od civilizácie kilometre a kilometre chôdze a práve to ho robí jednou z tých romantických zrúcanín, kde sa môžete ponoriť do minulosti kombinovanej s prírodou. Veď jedno neexistovala bez druhého.  A tiež je to jeden z hradov, kde môžete v lete na pár dní či týždňov prísť, postaviť si stan a pustiť  sa so skupinou, ktorá ho obnovuje, do jeho opravy či archeologického bádania.

V júli 2011 som sa zúčastnila letného tábora, ktorý organizuje OZ Hrad Tematín, tým pádom som dva týždne spala v stane medzi jeho múrmi a mohla snívať svoje hradné sny.

Naša prvá cesta na hrad bola hmlistá a neistá, upršaná a ubahnená.  Chceli sme tam byť so spolužiačkou od samého začiatku a ani počasie a zima nás neodradili.  Takže sme sa  v Novom Meste predrali vlakom  plným účastníkov Pohody, patrične si zanadávali, potom sa zviezli do Novej Lehoty – Bezovca.  Odtiaľ sme sa miestami si nevidiac na krok hýbali smerom ku hradu.  Takúto zábavu odporúčam každému s aspoň trochu dobrodružným srdcom.  Nakoniec sme dosiahli Tematín, ktorého múry ledva vykúkali z dažďa a hmly a my sme konečne narazili aj na nejakých ľudí.  Keď dážď poľavil, rozložili sme stan.  V tej dobe sme tam ešte ani zďaleka neboli všetci,  vlastne dá sa povedať, že ľudia priebežne prichádzali a odchádzali. Stretlo sa tam niekoľko študentov archeológie, ale i trinásťročný chlapec, študentky ekonómie, či ľudia, čo už mali školu dávno za sebou. A prišli i dve dievčatá z Mexika a Veľkej Británie, ktoré sa k tomu dostali cez internet.

01.jpg

04.jpg

02--.jpg

03.jpg

05.jpg

11d.jpg

druhá brána ((ňou vstúpite do hradu)

12.jpg

predsunuté opevnenie

13--.jpg

juhovýchodný bastión

14.jpg

15.jpg

09.jpg

priestor severného predhradia, druhá brána zvnútra, napravo od nej západná bašta

06.jpg

07.jpg

08.jpg

10.jpg

pôvodná vstupná brána, dnes štvrtá brána

16a.jpg

za zábranou sa skrýva východná bašta

Tematín vznikol ako jeden z mnohých slovenských hradov po tatárskom vpáde (1241), kedy sa začali vo veľkom stavať kamenné hrady, ktoré mali lepšie čeliť prípadným útokom.  Do konca vlády Bela IV vzniklo skoro 100 kamenných pevností, na Považí to bola celá sieť hradov. Prvá zmienka o Tematíne je z roku 1270. Neskôr bol súčasťou panstva Matúša Čáka a vystriedal ako to už býva niekoľko majiteľov až po posledného Mikuláša Berčéniho, ktorého rod hrad vlastnil od roku 1658. Berčéni bol účastník povstania Františka II Rákociho, kvôli tomu hrad opevnil, čo mu však nepomohlo. Keď sa k hradu v roku 1710 priblížili cisárske vojská, ušiel a obrancovia onedlho hrad vydali. Následne bol zničený.

42.jpg

43.jpg

model hradu v obci Lúka

tematinkreskoniec19storocia.jpg

pohľad na hrad z konca 19. storočia

tematin215442_117332995013936_6238450_n.jpg

tematinlet1.jpg

tematin_pr.jpg

 

Čo sa týka rekonštrukcie hradu, nepredstavujte si, že bude uprostred kopcov raz opäť stáť zastrešená budova s kompletne zariadenými miestnosťami. Alebo betónom zakonzervovaná zrúcanina akou je napríklad Strečno – zaliata, zakliata v čase, nemenná. To nie, cieľom ľudí zo združenia je to, aby sa hrad raz úplne nestratil, preto sa snažia čo možno najviac v duchu dobových postupov murovať najviac ohrozené múry. Samozrejme je potrebné neustále sa starať o porast na hrade, udržiavať prístupové časti a pomaly prebieha aj archeologický výskum.

Ľudia, ktorí zvyknú navštevovať slovenské hrady alebo sa o ne zaujímajú už iste pobadali, že takýchto združení je v súčasnosti na Slovensku viacero. Žijú z grantov a nezištnej pomoci ľudí, čo im stačí na zabezpečenie základných prostriedkov, prípadne na stravu pre pomocníkov.

Rána sa obvykle začínali tak, že som sa buď zobudila do ticha a tým pádom ležala ďalej, alebo som počula, že sa vonku ktosi pohybuje. Pridávali sa ďalší a ďalší až sme nakoniec museli všetci vstať a ísť sa naraňajkovať (nikdy nie veľmi skoro ráno). Tie ako všetko jedlo sme mali zabezpečené. Keď sme pojedli chlieb a popili kávu, zdvihli sme sa a šli robiť – jedni kopať, ďalší murovať alebo inak pomáhať a samozrejme vždy sa niekto staral o obed a večeru. Žili sme síce tak trochu po starom, ale hygienickým prostriedkov sme mali vždy dosť. Mali sme latrínu – len kúsok pod hradom a ... sprchu za hradbami s vodou ohrievanou na ohnisku.  Každý robil niečo, čo ho bavilo alebo pri čom ho bolo treba. Nikto nad nami samozrejme nestál s bičom, ale jedlo tiež nebolo tak úplne zadarmo, vždy bolo treba behom dňa niečo spraviť.

Po večeri sme väčšinou len tak sedeli pri ohni. Jedny z najčarovnejších chvíľ boli, keď si človek s baterkou vybehol hore na vyhliadku a pozoroval hviezdy a svetlá miest kdesi ďaleko za kopcami. Alebo keď ste sa v noci zobudili a okolo vás bol len spiaci hrad a kamenné múry osvetlené mesiacom, potom ste si mohli znova ľahnúť a snívať o čom ste len chceli.

xxcc.JPG

40.jpg

18.jpg

16B.jpg

16d.JPG

17.jpg

tematin_1wc11_031.jpg

tematin_1wc11_0062.jpg

tematin_1wc11_0071.jpg

tematin_1wc11_065.jpg

tematin_1wc11_089.jpg

tematin_1wc11_107.jpg

posledných 6 fotiek - OZ hrad Tematín

 

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

23b.JPG

gotická veža

23c-.jpg

24.jpg

25.jpg

26.jpg

gotická hranolová veža

28.jpg

nádvorie horného hradu,severný palác, štvrtá - pôvodná vstupná brána a za múrmi úplne napravo bývali hospodárske budovy

29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

33.jpg

36.jpg

34.jpg

37.jpg

41.jpg

 

Ako sa tam dostať :

1. najschodnejšia cesta : Nová Lehota, časť Bezovec - cca 1:15 – 1:30 po červenej a potom po modrej; po ceste sa môžete počas sezóny ovlažiť v niektorom z turistických zariadení v prvom úseku cesty

2. cesta, keď máte veľa energie a neviete, čo s ňou: 2 hodiny prudkého stúpania z obce Lúka po modrej

3. Hrádok, časť Dolina – 1:45 po žltej

Keby ste sa niekedy (hoc i len na deň) chceli pridať, stačí sledovať stránku – na jar, v lete a na jeseň bude určite veľa možností.

 

www.tematin.eu

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?