Island-ské impresie- časť 2. - zo západu na sever - do Akureyri

Autor: Renáta Kuljovská | 26.9.2012 o 12:05 | (upravené 11.1.2015 o 11:27) Karma článku: 9,56 | Prečítané:  901x

Ak je na Islande niečoho dostatok (odhliadnúc od prírody, variácií počasia, milých ľudí atď.) tak sú to informačné materiály. Mám doma miliónpäť prospektov, brožúrok, knižiek, ktoré som si po ceste nabrala. Skrátka vedia ako si spropagovať turistický ruch. Môžem sa len modliť, že budú aj vždy vedieť ako si chrániť krajinu pred devastáciou. Zatiaľ je na Islande stále viac ovečiek ako obyvateľov a stále viac obyvateľov ako turistov, našťastie. A našťastie tiež to, že som tam snáď ani nestretla nepríjemného turistu. Možno tam chodia len typy, ktoré nemôžu byť nepríjemné a možno sa na nich prenáša niečo z krajiny, prostredia, domorodcov, neviem.

Cestovať môžete požičaným autom, hlavne, keď je vás viac alebo autobusom – môžete si kúpiť lístok na okružnú cestu po ostrove (vystupujete a nastupujete tam, kde chcete, ktorý deň chcete a váš plán cesty je naozaj váš), na rôzne iné okruhy, či len na konkrétnu destináciu. Možností je veľa a ceny sú vysoké (http://www.sterna.is/).

 

full2012.jpg

 

01.JPG

02.JPG

03.JPG

 

Moja prvá poriadna motorizovaná cesta po Islande viedla z Reykjavíku do Akureyri (štvrtého najväčšieho mesta Islandu) a trvala vyše 5 hodín. Začínala sa wow pri každom kopci, ovečke, osamelej farme, pozostatku po výbuchu sopky, každom ďalšom prejazde popri mori a aj keď som každé z menovaného videla nasledujúce týždne po miliónkrát, tak zostáva faktom, že každá drobnosť má svoje čaro. No prešla ma už  nutná potreba zastaviť pri každom novom peknom kopci či údolí, ako to bolo na začiatku, keď mi bolo ľúto, že autobus skrátka pokračuje.

04.JPG

05.JPG

06.JPG

07.JPG

 

 

Občas sme prešli cez mesto či dedinu, ktoré tvorilo iba zopár domov, hoci je pravda, že všade mali supermarket, pumpu a možnosť ubytovania. Na miestach, kde sme nezastavovali boli jeden dom, kdesi ďalej od neho kostol a ešte kus ďalej ďalší dom, alebo najlepšie farmy úplne stratené v pustatine.

Ale neprišlo mi to smutné či prázdne. Stále sme sedeli v modernom autobuse a šli po ceste č. 1, ktorá je rozhodne udržiavaná. A asi som zvyknutá na prírodu bez  pretlaku civilizácie, ale ani neskôr na cestách triedy F, smerom ďalej do vnútrozemia, kde nebolo naokolo naozaj nič len príroda, som nepociťovala frustráciu. Nie, dokonca by som tam rada strávila pár pekných chvíľ.

08.JPG

09.JPG

 

A majú tam aj lesy J tvoria síce momentálne len 1 % rozlohy krajiny, ale sú tam. Väčšinou  sa vyskytujú v západnej časti krajiny a väčšinou sú človekom vysadené, niekedy ich štruktúra rozptylu vyzerá až príliš umelo, ale sú.

11.JPG

 

13.JPG

 

V autobuse s nami sedeli erazmáci idúci študovať do Akureyri. No má to 17,7 tisíc obyvateľov, univerzitu, je povestné svojou botanickou záhradou (vyrastú a zakvitnú aj rastlinky z teplejších krajín, preto vás čaká pekná prehliadka, pokiaľ sa sem vyberiete), skrátka na Island je to naozajstná metropola. A mhd im jazdí zadarmo.

A01.JPG

A02.JPG

A03.JPG

A04.JPG

A05.JPG

A06.JPG

A07.JPG

A08.JPG

A09.JPG

A10.JPG

A11.jpg

A12.jpg

A13.jpg

A14.jpg

A15.jpg

A16.jpg

A17.jpg

A18.jpg

 

No a nabudúce to už bude článok bez stavieb, len poriadna dávka vodopádov, sopiek a podobne. :-)

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?