Island-ské impresie- časť 1. - Reykjavík

Autor: Renáta Kuljovská | 25.9.2012 o 19:31 | (upravené 11.1.2015 o 0:27) Karma článku: 9,62 | Prečítané:  1378x

Na Island som sa prvýkrát dostala už ako dieťa. Nabehla som do strhujúceho deja nejakej ságy. Nepamätám si ktorej, niektoré veci ma sprevádzajú tak dlho, že neviem ako to začalo. A potom sa to so mnou viezlo, až jedného večera ktosi spomenul, že chcú ísť s kamarátom na Island. Fyzicky. A tak som sa pridala.

Je zaujímavé ocitnúť sa v krajine, ktorej literatúru máte naštudovanú, ktorú ste videli veľakrát v dokumentoch a na fotkách ľudí, pri ktorých mriete závisťou, kde všade boli. A zrazu som tam bola, prispatá, zničená, vhodná akurát tak do postele, som niečo pred polnocou vystúpila na letisku v Keflavíku. Autobusom sa dostala do Reykjavíku a skôr než som sa stihla spamätať, rozkladala som v kempe  stan. Po tme, za dažďa a na mokrú pôdu, čo sa stalo našou novou rutinou.

Ráno som sa pomaly spamätávala, bola som v kempe plnom neznámych ľudí (vtedy som to ešte netušila, ale na Islande vám nikto nikdy nič neukradne, úplne vážne), kým ostatní spali vo svojej izbe v centre. A potom som sa pustila do toho, čo mám najradšej, šla som sa sama prejsť. Nevedela som aké ulice ma čakajú a neriešila mapu....a zrazu som sa ocitla pri oceáne.

more1.jpg

more2.jpg

 

Pri Atlantiku.... zišla som dole po kameňoch, po klzkých rastlinách a dotkla sa vody a všetka nervozita, stres, zima a des z cestovania boli preč. Bola som na Islande, oceánom predo mnou sa plavili dávni objavitelia a za chrbtom som mala jedno z najmenších hlavných miest Európy, ktoré si tiež so sebou nesie svoj kus histórie.

 

more4.jpg

more6.jpg

pomeste1.jpg

 

Island bol objavený pravdepodobne Nórmi v deviatom storočí, medzi ďalších osídlovateľov môžeme však považovať i Írov a iné národy. Landnámabók (Kniha o záboru zeme http://sagy.vikingove.cz/kniha.pdf. )predstavuje zrejme dosť spoľahlivý zdroj informácii o prvých osadníkoch. Opisuje generácie ľudí od záboru zeme, tak ako ich pre potreby spoločnosti zaznamenali už stredovekí autori. Meno Ísland (ľadová krajina) dostal preto, že jeden z objaviteľov vyliezol na horu a videl okolo seba množstvo ľadu. Ale je potrebné poznamenať, že ostrov nevyzeral vždy ako dnes, k výrazným zmenám prišlo v 14. storočí, kedy sa vďaka výbuchom sopiek zmenil ráz krajiny, takže nešlo vždy o nehostinnú, skoro neúrodnú krajinu.

more7-lodicka.jpg

 

Bolo pod mrakom, ale aspoň nepršalo (a potom o 2 týždne po návrate z ciest po ostrove, pár dní pred odchodom, bolo dokonca aj pekné počasie - cca 12 stupňov a slniečko)a ja som pokračovala v ceste popri pobreží. Nachádza sa tu jeden zo symbolov mesta – vikingská loď, celkom príjemný prejav modernej architektúry.

halgrim.jpg

kostol1.jpg

kostol2.jpg

Už z diaľky som jasne videla vežu kostola – Halgrímskirkja. Po dni strávanom v meste som pochopila, že v centre Reykjaviku sa naozaj nie je kde stratiť – človek vždy vidí buď oceán, kostol alebo aspoň jazero Tjörnin, či hlavné obchodné ulice.

kostol4.jpg

kostol3.jpg

kostol5.jpg

kostol6.jpg

kostol7.jpg

 

Halgrímskirkja je skvost moderného umenia 20. storočia a aj keď mám rada hlavne  klasické staré kostoly, uznávam vyzerá dobre. Zhora, kam vás vyvezie výťah (nie je to pekné, ale ono sa to dá aj bez platenia, na niektorých miestach vás skrátka nikto nekontroluje, taká je tu dôvera v čestnosť ľudí) je krásny výhľad na mesto.

 

kostol8.jpg

kostol9.jpg

 

Tjörnin je jazero v centre mesta, vzniklo v dávnej minulosti ohradením časti oceánu. Dnes sa toto miesto nezaobíde bez veľkého množstva kačíc, labutí a čajok.

 

tjornin.jpg

tjornin2.jpg

tjornincajka.jpg

tjornin3.jpg

svadba.jpg

svadba2.jpg

 

Ulica Laugavegur (a niekoľko ulíc povedľa) je hlavným obchodným centrom, kde nájdete všetko od krčiem a reštaurácií cez obchody s oblečením, suvenírmi, supermarket, kníhkupectvá a antikvariát. A kým väčšinou je to tam pokojné, v piatok v noci vidíte ľudí stáť rady do podnikov.

mesto.jpg

vmeste.jpg

vmeste2.jpg

vmestem.jpg

 

Jedna z vecí, ktoré som v hlavnom meste musela vidieť je Národné muzeum (Þjóðminjasafn Íslands) s expozíciou od doby vikingskej až po novovek, nájdete tu archeologické nálezy, model islandského domu, loď z 19. storočia, nábytok, obrazy, kroje, artefakty prinesené z kostolov, knihy....naozaj množstvo vecí.

thor.jpg

muezum2.jpg

muzeum6.jpg

muzeum7.jpg

muzeum8.jpg

 

Navštívila som aj Culture House, ktorý so svojou expozíciou strarých kníh, života národného hrdinu- Jóna Sigurðssona v obrazoch ani máličkom moderného umenia nebol nič moc, trochu to zachránila expozícia so stredovekými manuskriptami – eddami a ságami.

 

culturehouse.jpg

 

culturehouse2.jpg

 

Reykjavík 871±2- Settlement exhibition - podáva doklady o vikingskom dome z 10. storočia nájdenom v tejto časti mesta. Dozviete sa tam o počiatkoch budúceho hlavného mesta, aj o jeho novších dejinách a niečo všeobecne o Islande..

V záhrade múzea Einara, hneď pri kostole, je zadarmo k zhliadnutiu niekoľko celkom zaujímavých kúskov moderného umenia, z 20. storočia. Môžem, povedať že každé dielo stojí za pozretie.

 

galeria1.jpg

galeria2.jpg

galeria3.jpg

 

trh.jpg

trh2.jpg

kulturak2.jpg

kulturak.jpg

 

V meste som postretávala kopec ľudí o ktorých som si nebola istá, či boli alebo neboli Islanďania. Niektorí s neseverským výzorom pôsobili, že sú tam doma a poniektorí svetlovlasí behali s foťákmi....Pravdou je, že Islanďanov nie je ani zďaleka tak veľa svetlovlasých a svetlookých, dokonca mne, čo vyzerám podľa všetkého mediteránne sa mnohí napríklad v obchodoch prihovorili islandsky.

Na Islande sa všade dorozumiete  po anglicky. Toto však nie je ekvivalentom pre tvrdenie, že tam všetci vedia po anglicky neviem ako skvele (niekedy si,  pokiaľ nie ste jazykovo zdatný aspoň nepripadáte ako úplný debil a inokedy môžete zase nabrať pekné zážitky pri  4 hodinovej ceste autobusom s ujom, cez ktorého silný islandský prízvuk houby rozumiete, čo vám hovorí o okolitej krajine)alebo že sa všetkým chce  ( môžete naraziť na mladého predavača, čo vám akurát tak znudene povie niečo svojím jazykom).

Peniaze boli pre mňa novou zaujímavou skúsenosťou, vždy som rada, keď idem do krajiny kde nemajú euro. Ich mince (z ktorých niektoré sú pri kurze cca 1E=150ISK, prakticky bezcenné) majú na sebe morské motívy- ryby, kraba a delfíny, na bankovkách sú tradične historické osobnosti. Hotovosť však nepotrebujete, lebo fakt všade (okrem automatov na sprchy a autobusov, kde im momentálne nefunguje spojenie) sa dá platiť kartou. Aj na horskej chate, aj v autobuse aj pri kupovaní pohľadnice.

 

peniaze.JPG

cintorin2.jpg

botanicka.jpg

 

Čo sa botanickej záhrady týka, je na počet druhov rastlín pomerne chudobná, rozhodne sa nechytá na tú v Akureyri, ale za to je voľne prístupná po celý deň a lemuje časti niektorých ulíc.

kostolstary.jpg

kostolvcentre.jpg

 

V Reykjaviku som strávila 5 dní,  z čoho iba dva celé, no musím povedať, že je to mesto, ktoré si zamilujete, pokiaľ vás aspoň trochu láka pokoj a chlad severu.

 

vnoci.JPG

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu.

DOMOV

Prieskum Polis: Voľby by vyhral Smer, SNS preferencie klesli

Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.


Už ste čítali?