Lahemaa - v krajine zátok, lesov a močiarov

Autor: Renáta Kuljovská | 29.10.2014 o 11:30 | Karma článku: 6,76 | Prečítané:  738x

Je horúci letný deň na severe Estónska. Sedím na brehu mora, pozorujem vtáky a kamene rozhádzané vo vode. Vedľa hrá akýsi chlapec na ukulele a všetko spolu tak nejak ladí. Všetko tu patrí, ba aj ja som aspoň na chvíľu toho súčasťou. V Lahemaa, Krajine zátok, kde si more   dalo záležať a na celom pobreží vytvorilo množstvo krásnych zátočín. Niektoré sú úplne pusté, niekde je vtáčia rezervácia, inde stojí pri mori mestečko s domami  skrytými medzi stromami, o niečo ďalej je stará drevená rybárska osada.  A život tu ubieha, tak akosi pokojne.   

Želám si, aby zvuk hudby i táto chvíľa trvali večne, ale chlapec nakoniec dohrá a odchádza. Aj my odchádzame. Do lesa a k močiarom, zase do lesa, okolo dediniek....jedno je krajšie ako druhé až neviem čo je mi najmilšie. Tu a tam samota, inde dedinka, cintorín čo vyzerá akoby bol sám súčasťou prírody. Lesy  plné čučoriedok, húb, belostného machu  a kadejakých .... tvorov. V Estónsku chápem, prečo tu bolo  kresťanstvo prijaté až v 13. storočí a prečo sa pohanské tradície uchovali ešte oveľa dlhšie. Krásne miesto na uverenie.....všeličomu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zrazu sa ozval vtáčí hlas, vytrvalý a účelný. Prenikol mi až do nepokojného spánku a keď som otvorila oči, bolo svetlo. Tak ako pred hodinou a tak ako o polnoci ... obloha bola prežiarená červenou a svet tak viditeľný, že som videla na hmlu vystupujúcu z močiarov. Nádherná estónska noc, keď skoro všetko spí, močiare sú všade naokolo a ja sa cítim ako v strašidelnej rozprávke, v ktorej sa utopení ozývajú v podobe hmly. Napokon prišlo ráno, v žiare slnka sa ukázali pavučiny a výpary začali miznúť. Svet bol zlatistý a za chvíľu farebný a keby sme počkali ešte dlhšie, močiar by zase zmenil svoju tvár.....

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Kuckov gól nestačil, AC Miláno prehralo v šlágri s Hamšíkovým Neapolom

Všetky tri góly padli už v prvom polčase.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?