Saaremaa - kúsok raja uprostred Baltického mora

Autor: Renáta Kuljovská | 25.8.2014 o 17:49 | Karma článku: 6,85 | Prečítané:  975x

Kam sa človek pozrie – rovina. Lúky a lesy, drevenice uprostred ničoho. Leto na ostrove Saaremaa vonia vetrom, morom a slobodou.... 

Estónske ostrovy boli za sovietskej éry dosť izolované od pevniny, keďže mali pre Rusov strategický význam, veľa cudzích ľudí tam nesmelo. Aj preto si Saaremaa zachovalo číro estónsky ráz krajiny. Človek to pocíti, keď prechádza ostrovom a vidí klasické drevené príbytky a vo všeobecnosti stále dosť rustikálny vidiek.  Ak nastúpite na jeden z autobusov alebo minibusov z pevniny, aj uprostred leta tam s najväčšou pravdepodobnosťou stretnete hlavne či len samých domácich, hovoriacich pre niekoho ľubozvučnou pre iného krkolomnou estónčinou, ktorá sa nezvykne miešať s ruštinou ako na mnohých iných miestach v krajine. Žije tu 30 tisíc ľudí, pričom polovica z nich obýva najväčšie mesto Kuressaare a ostatní sú roztratení po malých osadách, dedinkách či mestečkách (v severských krajinách je niekedy ťažké rozhodnúť čo je čo).

Je to najväčší ostrov krajiny, ale šikovný cyklista ho hore dolu prejde celý behom pár dní. Miestnych autobusov chodí pomenej, ale áut je tu požehnane a vlastne Saaremaa ma dosť bohatú cestnú sieť – od dokonalých nových ciest až po tie s nespevneným povrchom vedúce k malým dedinkám či osadám. Je to skrátka sever, človek natrafí na autobusové zastávky uprostred ničoho, na jednotlivé domy s vlastnými menami, na ktoré ukazujú tabule pri ceste.

Na ostrove je niekoľko miest hodných videnia. Napríklad v meste Kuressaare, ktoré leží hneď pri mori sa nachádza biskupský hrad (taktiež len na skok od mora) s celkom zaujímavým pôdorysom a pre niekoho ešte zaujímavejšou expozíciou týkajúcou sa prevažne sovietskej okupácie - či už ostrova alebo Estónska ako takého. Dal by sa tam stráviť celý deň skúmajúc mapy, písomnosti, fotky, dozvedajúc sa o tom čo sa tu dialo od druhej svetovej vojny až po vyhlásenie nezávislosti na začiatku 90-tych rokov.

Ostrov je typický svojimi veternými mlynmi, aj keď v súčasnosti sa ich zachoval už len zlomok. Vlastne mlyny sú tak charakteristické, že tvoria obchodné logo - existuje značka piva, vodky aj rôznych potravín s nápisom Saaremaa a obrázkom mlynu.

A potom sú tu útesy, majáky, krátery, miesta, kde sa dá pozorovať divoké vtáctvo....a skrátka príroda ako taká. Luky a lesy plné čučoriedok, kde sa z času na čas dá zazrieť los. Šíre roviny upokojujúce iným spôsobom než hory, utvárajúce dojem nekonečnosti a neobmedzenosti. Ani zďaleka nie nudné akoby si mohol pomyslieť človek z hôr....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?