Piran - niečo medzi Talianskom a Slovinskom

Autor: Renáta Kuljovská | 13.2.2014 o 8:03 | Karma článku: 8,65 | Prečítané:  1118x

V ten istý deň kedy sme opustili Alpy, prvýkrát vidím slovinské pobrežie. Je to tak trochu šok.  Zmizli hory a tradičné alpské domy, ktoré som mala toľko dní pred očami a predo mnou je len pahorkatina, more a  domčeky prímorského sveta. Ale zároveň všetko vyzerá tak akosi povedome, zrazu mám dojem, že som v Taliansku, že by bol nonsens hovoriť „dober dan“ a že odvšadiaľ budú prichádzať len opálení Taliani.

Ideme chvíľu zarovno s morom, potom sa stráca a zas nás doprevádza. Až  napokon prichádzame do Lucie, jednej z administratívnych častí Piranu. Na začiatku jesene je tu mŕtvo, ako keby ktosi vystrihol ľudí, ale ponechal všetko ostatné. Prespíme tu a ráno nasadáme na mestský autobus a vezieme sa cez tichú Luciu a slávne letovisko Portorož (kde to zase na ulici žije minimálne dopravou) až  do starého Piranu. Ďalej už autobus ani autá nesmú, ani by nemali kade, keďže je to typické mestečko tejto časti sveta – plné úzkych uličiek. Na svete milujem veľa vecí, jednou z nich sú uličky starých miest a mestečiek na juhu Európy. S minimálnym moderným zásahom, južansky špinavé a neupratané, čím tesnejšie tým lepšie. Čím väčšie bludisko vytvárajú, tým zábavnejšie.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

Jediné väčšie otvorené priestranstvo v tomto meste vytvára Tartinijevov trg, na ktorom stojí socha slávneho talianskeho hudobníka Giuseppe Tartiniho, ktorý sa tu narodil, v čase, keď Piran ešte patril do Benátskej republiky. Na skok od námestia je otvorené more, teraz nejasne modré pod bielou oblohou. Ani chlad však nezabráni tým otužilejším vojsť do mora. Kráčame ďalej až na miernu vyvýšeninu, kde stojí kostol sv. Juraja s jeho dominantnou vežou, z ktorej priam sála benátska renesancia. Stojí tu od 16. storočia, kedy nahradil starší chrám. Veža sa vypína nad mesto a je z nej vidieť do ďaleka.

 

04.jpg

05.jpg

06.jpg

06b.jpg

06C.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

Ideme však ešte vyššie - ku zachovalým múrom mestského opevnenia. Až keď človek vyšliape schodmi na vrchol – na najvyššie miesto mesta vidí, že Piran so všetkými svojimi starobylými stavbami a červenohnedými strechami, leží len na výbežku pevniny obklopenom morom. Nechávame sa ovievať vetrom a vdychujeme more až do večera, kedy sa konečne utáboríme v správne hlučnom kempe s karavanmi plnými Slovincov a Talianov.

18.jpg

19.jpg

20.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?