Maribor - perla na Dráve

Autor: Renáta Kuljovská | 4.11.2013 o 9:16 | Karma článku: 9,66 | Prečítané:  1114x

Bol to viac-menej náhodný výber. Na mape mi padol pohľad na malú krajinu bývalej Juhoslávie, o ktorej krásach som niečo vedela, ale oveľa viac nevedela a stále neviem. Z malej krajiny dokáže človek objaviť za 11 dní veľa, ale ani za celé roky by som neobjavila dosť. A pri tom je svet taký veľký, stačil by na stovky a stovky životov....

Krajina slovinského Štajerska bola taká istá ako pred prekročením hraníc, na diaľku veľa neukazovala, len „všedne“ krásne kopce a roviny.  A tam niekde, neďaleko hraníc s Rakúskom sa nachádzal prvý cieľ našej cesty – Maribor.  Jeho meno mi bolo priam familiárne známe, ale ako to už s názvami a mestami býva, nič poriadne som o jeho nositeľovi nevedela. Pár faktov o ňom znie, že jeho nemecký pomenovanie  je Marburg – podľa hradu nad riekou Mura a že bývalej malej osady je dnes druhé najväčšie mesto Slovinska  a najväčšie mesto Štajerska.

Ubytovali sme sa v centre diania, hneď pri katedrále a námestí, v jednej z bočných uličiek, kde to očividne žilo. Na Poštnej ulici, blízko nádhernej historickej budovy pošty, zaberali miesto stoly a stoličky, kde cez deň ľudia popíjali kávu a pivo a večer sa organizovali koncerty. Vybalili sme sa a následne zahájili prehliadku mesta. Cesta nás čoskoro doviedla až ku rieke a prístavu zvanom Lent. Dráva, ktorá tadeto preteká mestom mu dodáva akési zvláštne čaro. Síce v podstate vyzerá úplne všedne, dáva mestu istý rozmer. Netrvalo dlho a začala som mať pocit že sa nachádzam v prístavnom meste niekde pri mori. Miesto čajok sa však na rieke zhromažďovali kačice a labute, ktoré vedeli, že budú jesť ešte skôr než si to povedal človek, ktorý im hodil pár omrviniek.

Rieke dominuje niekoľko mostov a pobrežnej ulici niekoľko veží. Jedna z nich sa v slovinčine nazýva Sodni stolp, teda Súdna veža. Pri tejto niekoľko krát prestavanej stredovekej veži stávala mestská brána a tiež množstvo domčekov, ktoré boli zdemolované v 60-tych rokoch 20-teho storočia. Na jednej z budov o kúsok ďalej rastie vinič, ktorý je údajne najstarší na svete, má vyše 400 rokov a je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov.

 

02.jpg

prístav Lent

03.jpg

04.jpg

05.jpg

07.jpg

08-.jpg

09.jpg

na dome v prístave je vidieť najstarší (400-ročný) vinič na svete


Keď sme sa aspoň trochu nabažili vody, šli sme  naspäť do centra mesta, na Glavni trg (hlavné námestie) a ku katedrále sv. Jána. Pre úžasný pocit bytia vysoko, bytia nad všetkými, vždy, keď sa to dá vyšliapem každé schody na vrchol veží. Z  veže katedrály je nádherný výhľad na celé mesto plné červeno-hnedých striech. Hneď pod ňou je Slomškov trg (Slomškovo námestie)  s fontánou, za ktorou sa hrdo vypína budova mariborskej univerzity – lekárskej fakulty. A o niečo ďalej vidieť staré uličky a mariborský hrad. Nie však ten čo som spomínala vyššie, ten už dávno neexistuje. Hrad, dnes sídlo regionálneho múzea, leží na rovine, obklopený historickými uličkami. Ide vlastne o nížinnú stavbu s novovekou fasádou, kde nás prekvapila celkom pekná archeologická zbierka z okolia a kaplnka zo 17. storočia so začiernenými stenami.  Čiernymi vraj preto, lebo to bolo vtedy v móde.... Neďaleko sa vypína ešte jedna dominanta mesta- impozantný  františkánsky kostol z červených tehál, ktorý púta už z diaľky.

10-.jpg

11.jpg

12-.jpg

katedrála sv. Jána

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19-.jpg

21.jpg

22.jpg

23-.jpg

24.jpg

františkánsky kostol

25.jpg

26-.jpg

27-.jpg

28.jpg

Slnko už začínalo zapadať, keď sme sa znova prešli ku vode. Na schodoch pri renesančnej Vodnej veži sme pozorovali labute a skúšali uchopiť chvíľu v podobe vody z rieky. Dráva v zlatistom svetle vyvolávala ešte inšie dojmy ako predtým. A potom, už po tme, na prechádzke po mariborských uličkách som cítila takú zmes vyrovnanosti a eufórie, že som v noci spala ako už dávno nie.

29.jpg

31.jpg

32-.jpg

33-.jpg

34.jpg

35.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Kuckov gól nestačil, AC Miláno prehralo v šlágri s Hamšíkovým Neapolom

Všetky tri góly padli už v prvom polčase.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?