Po stopách Karla Hynka Máchy (hrad Bezděz)

Autor: Renáta Kuljovská | 12.7.2013 o 9:31 | Karma článku: 10,88 | Prečítané:  1941x

Cesta stúpala hore a ešte vyššie, časť trasy lemovala krížová cesta, ktorá sa ku tomuto výstupu dokonale hodila. Trochu som zrýchľovala krok, aj keď som vedela, že ľuďom neujdem. Musela by som sem ísť v zime, aby som bola dokonale sama. Niektorí prišli na nedeľnú prechádzku, niektorí snáď preto, že tadeto chodil, sníval a tvoril jeden z veľkých českých básnikov. Karla Hynka Máchu tunajší kraj na severe Čiech, kúsok od Českého Raja tak fascinoval, že tu napísal slávny Máj a niekoľko poviedok. A on zas inšpiroval mňa, aby som vyšla hore na hrad a zasnívala sa do čias dávno minulých.

Po hoře si zahrával chladný vítr a zanášel sem tam požloutlé listí. Mnohý list letěl dolů po hoře;bylo mu zde samotno, smutno, pusto v zřiceninách těchto; on letěl odsuď z chladné výše, aby zemřel dole mezi kvítím polním, blíže srdci lidskému; tak sestupují králové v stáří šedém s trůnů zlatoskvoucích, aby sotva navrácení životu zemřeli v náručí lásky mezi lidem svým.“

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

Prvá, druhá, tretia a štvrtá brána ma delili od samotného hradu. Od paláca, kde žil v zajatí budúci kráľ Václav II, od studne, ktorej obvodový múr vraj zvýšili, aby do nej nepadali opití mnísi za čias, keď tu bol kláštor a oni sa v opojenom stave prechádzala po nádvorí. Tu, vysoko na skale,  je búrku počuť zvlášť silne.  Václav II sa vraj ako väznené dieťa kvôli strachu z hromov skrýval do truhlice. Obýval malú miestnosť na poschodí, ktorej už dnes chýba podlaha. Dnes je totiž hrad z časti zrúcanina. Zo zrúcanín však akosi silnejšie dýcha história. Cítime mocnejšiu silu pominuteľnosti a nesmrteľnosti zároveň.

07.jpg

08.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

15-.jpg

16.jpg

17.jpg

Celej stavbe dominuje veža. Je z nej výhľad do široka –  do ďaleka, na celý tunajší kraj – zvaný Máchov kraj. Na dedinu dolu pod hradom, na roviny porastené lesmi s oblinami vzdialených kopcov. Na v pozadí sa črtajúce jazero, to kde sa utopila Jarmila.

 

Jezero hladké v křovích stinných
zvučelo temně tajný bol,
břeh je objímal kol a kol;
a slunce jasná světů jiných
bloudila blankytnými pásky,
planoucí tam co slzy lásky.

18-.jpg

 

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

xx.jpg

Nakoniec, po mnohých iných odchádzam z Bezdězu i ja. V ústrety iným krajom, iným úlomkom histórie a iným snom.

 

„I mně zde bylo samotno a truchlivo. Ještě jednou prošel jsem zřiceniny slavné, ještě jednou pohlédl jsem v zbořenou kapli, a pak jsem kráčel k nejvnitřnější bráně po hladkém velkém kamení asi přes sto kroků dlouhou cestou. Nade mnou se koupala veliká kulatá věž v čistém papršlku nového měsíce; okna zřiceného kláštera v polosvětle míhala se pod ní; a vzdy se mi zdálo, jako by vyhlídaly šedé hlavy zemřelých mnichů ze zřicené kobky své v tichou noc.“

 

Úryvky pochádzajú z poviedky  Večer na Bezdězu a z básne Máj

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?